Na začátek stránky

Měření energií

Měření energií

zobrazit více

Pomocí optických vstupů možnost sledování aktuálního odběru např. elektrické energie, vody a plynu.

Měření energií


Energii lze měřit na všech modulech SDS. Pomocí optických vstupů je možné měřit všechny měřiče, které mají impulzní výstup. Jedná o elektroměry jednofázové, třífázové, s přímým i nepřímým měřením, vodoměry s impulsním výstupem, měřiče tepla, plynoměry a další.

Ceny za energie neustále rostou a mít vše okamžitě pod kontrolou je obrovská výhoda systému měření energií pomocí modulů SDS.

Aktuální a celkovou spotřebu vidíte online pomocí webového prohlížeče a protože jsou SDS zařízení programovatelné logické automaty, je možné si pomocí nahraného programu nechat zasílat průběžné informace o vaší spotřebě nebo výrobě. Můžete mít taky informaci při nenadálém odběru, který překročí Vámi stanovenou hranici. Vždy dostáváte plnohodnotné a detailní informace. Pokud jste například majitel domu o více bytových jednotkách můžete mít detailní informace o spotřebě u všech měřičů a jednotlivý nájemci mají přístup pouze ke svému měřiči.

Pro velice detailní o spotřebě a výrobě včetně historie lze použít eportál měření energií. Všechny tyto služby jsou zdarma a je potřeba pouze se zaregistrovat do systému a postupovat dle návodu.
Vaši spotřebu energií můžete sledovat pomocí jakéhokoliv internetového prohlížeče v PC, tabletu nebo smartphonu odkudkoliv kde se nacházíte. Můžete také využít aplikací pro android. Požadavky pro měření spotřeby energií jsou velice jednoduché a cenově přístupné pro všechny.

Počet zapojených opto vstupů se liší podle použitého výrobku.

3 vstupy …SDS MICRO všechny verze E, SDS MICRO IO6 všechny verze
4 vstupy …SDS TTCPRO
8 vstupů …SDS MACRO všechny verze a SDS BIG všechny verze

fyzické číslování a počty opto vstupů


Doporučené elektroměry pro měření spotřeby najdete na stránkách www.onlinetechnology.cz .

Nebo na stránkách našeho partnera www.elektromery.com.

Elektroměry se dodávají s nejčastější hodnotou od 800 do 10 000 impulsů na kilowatt hodinu (kWh). Toto je také nejdůležitější údaj, který musíme zadat při konfiguraci optického vstupu pro snímání impulzů z elektroměru.
Velká většina nových elektroměrů se již dodává s vyvedeným impulzním výstupem na svorkovnici. Většinou je označen jako S0 výstup a hodnota počtu impulzů je uvedena v návodu (obr. 2) nebo na samotném elektroměru (obr. 1)


Většinou je označen jako S0 výstup a hodnota počtu impulzů (obr. 1)


Označen jako S0 výstup a hodnota počtu impulzů na samotném elektroměru (obr. 2)


Například elektroměry MANELER používají označení impulzního výstupu jako 20 (+) a 21(-).


V návodu elektroměru je udávána délka vedení od elektroměru k samotnému zařízení SDS. U tohoto elektroměru udává výrobce 20 m. Doporučené kabely pro zapojení jsou stíněný kabel STP nebo FTP kategorie 6.

Funkce impulzního výstupu je také indikována světelnou led diodou. V určitých případech lze také tento výstup použít jako impulzní, ale je potřeba ho snímat například fototranzistorem. Toto řešení připravujeme. Viz obrázky níže.


Optický snímač


Umístění optického snímače


Umístění optického snímače


Připojení modulů SDS pro měření hlavních měřičů energií, ale vždy řešte s Vaším dodavatelem. Ať už se jedná o elektřinu, vodu nebo plyn. Bohužel někdy vám vyhoví rychle a levně a někdy opačně.

Aktuální a celkovou spotřebovanou energii můžete sledovat pomocí webového rozhraní. Je to nejjednodušší a nejrychlejší přístup k těmto hodnotám. Webové rozhraní je již součástí SDS zařízení a nevyžaduje žádné další náklady.


Zobrazení pro jeden měřič


Nebo pro více měřičů


V případě potřeby nastavení tarifního rozdělení je možné si modul takto nastavit. U tohoto zapojení je ale potřeba počítat s tím, že jsou využity dva opto vstupy. Jeden pro rozlišení tarifu (denní a noční proud) a jeden pro počítání impulzů.


Detailní popis zapojení elektroměru k modulů SDS najdete zde.

Android
Dále údaje o spotřebě můžeme sledovat přes Android aplikaci, kterou si můžete stáhnout zdarma na GOOGLE PLAY


Veškeré naměřené hodnoty energií lze také ukládat na webovém portálu eportal.merenienergie.cz nebo na nově připravovaném energycloud.merenienergie.cz


Naměřené hodnoty lze generovat do grafů, tabulek sledovat historii apod.


Naměřene hodnoty například za jeden den.

Nebo za celý týden


Dalším příkladem vyčítaní informací je možnost použití dynamického souboru xml, txt, htm nebo csv.
Například:
http://84.244.91.117:10000/s0.xml (výpis pro všechny opto vstupy)
http://84.244.91.117:10000/s0.htm (grafické zobrazení nastavených opto vstupů)
http://84.244.91.117:10000/e5 (grafické zobrazení jednotlivých opto vstupů v rozsahu e0 až e8)
http://84.244.91.117:10000/csv.csv (zobrazení všech měřených hodnot)

Podrobné technické informace můžete získat na stránkách:

www.onlitechnology.cz (eshop), nebo na wiki.merenienergie.cz (technické popisy)

Vaše dotazy - kontaktní formulář

Nevíte si stále rady? Napište nám, rádi vám poradíme.